Polecane technologie z uwagi na hosting (strona o dużym ruchu)

0

Witam,
Zdaję sobie sprawę że pytań o hosting było mniej więcej 3413212, ale chciałbym je zadać z dość wysoką precyzją.
Mianowicie, sprawa wygląda tak:

Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości znajdę się w posiadaniu już popularnej domeny. Zamierzam też przeznaczyć trochę pieniędzy na promocję, dlatego zakładam.. muszę zakładać, że strona będzie generowała względnie spory ruch. Jeżeli chodzi o sam charakter strony, to będzie to strona ogólnie mówiąc "z ogłoszeniami lokalnymi" - coś jak tablica.pl.

I teraz chciałbym poznać wasze rady na temat technologii. Nie chciałbym mieć przede wszystkim problemów z hostingiem. Nie może być w kosmicznych cenach. Chciałbym też aby korzystanie z samej technologii nie pociągało dodatkowych kosztów, w postaci licencji, licencji i innych licencji na środowisko i inne toole.

Jeżeli chodzi o moje umiejętności, to najlepiej czuję się w .NET-cie. Kiedyś w pracy mieliśmy projekt w JSF, ale tutaj chyba ciężko z hostingiem dla strony o dużym ruchu. Poza tym nic, programuje przede wszystkim desktopowe aplikacje, ale szybko się ucze.

Pozdrawiam,
Jakub P.

PS. Oczywiście strona będzie wykorzystywana komercyjnie.

0

No właśnie nie jestem do końca przekonany. Wydawało mi się że jest to idealna sprawa dla startujących stron.. ale co później ? Czy możesz mi podać kilka poważnych, komercyjnych serwisów pracujących na Google App Engine? Tzn takich które same na siebie zarabiają (opłacając przy okazji kilku programistów) ?

0

Zawsze możesz spróbować dostać się do programu BizSpark od MS i będziesz miał 1500h na Azure za darmo.

0

Lista hostingów, niby tytuł, że pod Javę, ale są nie tylko pod Javę:
Hosting dla aplikacji webowych na platformę Java

Co do Google App Engine to podstawowy problem jest taki, że GAE ma własne API do (prawie?) wszystkiego, więc żeby coś postawić na GAE trzeba zrobić coś stricte pod GAE i to jest na pewno problem jeśli chodzi o stawianie gotowych serwisów.

0
jakub_poc napisał(a):

No właśnie nie jestem do końca przekonany. Wydawało mi się że jest to idealna sprawa dla startujących stron.. ale co później ? Czy możesz mi podać kilka poważnych, komercyjnych serwisów pracujących na Google App Engine? Tzn takich które same na siebie zarabiają (opłacając przy okazji kilku programistów) ?

Angry Birds na facebooku stoi pod GAE ;) Poważnym komercyjnym serwisom może się nie kalkulować przeprogramowanie wszystkiego na inną platformę. Zalety korzystania z GAE są takie, że nie musisz się zbytnio martwić o wzrost ruchu na stronie. Dodatkowo można GAE połączyć z Google Cloud Storage ;) Tak właśnie zrobiłem download na swojej stronie i mogę wgrywać pliki do chmury na jej dedykowanym CMSie.

0

@Spine - to nie jest zbytnio odkrywcze rozwiązanie bo Amazon miało coś takiego chyba trochę szybciej. Azure też nie kuleje za bardzo pod tym względem.

0

hosting w chmurach kojarzył mi się bardziej z tworzeniem projektów. Tworzę stronę interentową (np. 6mc), to tworzę ją w chmurze.. natomiast później klient instaluje sobie na swoim serwerze dedykowanym. Wyobrażacie sobie stronę 4programmers postawioną w chmurze?

Inna sprawa, gdy już się zdecyduję na chmure (co chyba nawet nie jest takie złe podczas programowania), to czy bezproblemowo można później przenieść stronę na serwer dedykowany?

I w końcu ostatnia sprawa, czy mając stronę generującą spory ruch wybralibyście chmure czy serwer dedykowany czy może standardowy hosting dzielony (ale jakiś lepszy)?

0

Wyobrażacie sobie stronę 4programmers postawioną w chmurze?

A wyobrażasz sobie wyszukiwajkę i pełno innych serwisów Googla jako postawione na chmurze? Tak się składa, że GAE to mniej więcej infrastruktura taka sama jaką Google używa do swoich własnych produktów, różnica jest tylko taka, że GAE jest w pewnych względach uproszczone i/ lub do tyłu z funkcjonalnością, którą sobie sami oferują.

Inna sprawa, gdy już się zdecyduję na chmure (co chyba nawet nie jest takie złe podczas programowania), to czy bezproblemowo można później przenieść stronę na serwer dedykowany?

GAE niby chwali się obsługą JPA, JDO itp przenośnych API do bazy danych i innych usług, ale jak ktoś chce zrobić coś nietrywialnego to i tak skończy z aplikacją, którą trudno przenieść poza GAE. Z innymi chmurami jest raczej lepsza sytuacja.

Generalnie chmury są po to, żeby dostarczać jakiejś gotowej infrastruktury, API, etc na jakimś tam poziomie. Jak chcesz coś co tylko imituje serwer dedykowany to powinieneś po prostu wykupić VPSa gdzieś i wtedy sam się bawisz w skalowanie, granulację backupów, load-balancing, itp itd

0

No tak, ale wlasnie przyklad google nie jset tutaj dobry. Ta chumra jest ich, wiec maja nad nia pelna kontrole. Chodzilo mi o duze serwisy w ogole nie powiazane z google.
Po prostu napisanie serwisu w takiej chmurze, ktory bedzie dzialal przez 10lat+ to troche uzaleznienie sie od google - wlasnie przez problem przeniesienia pozniej strony.

Kolejna sprawa to baza danych. Baza danych bedzie glowa, sercem i wszystkimi konczynami tej strony.. a slyszalem ze sa problemy z bazami relacyjnymi. Chcialbym miec mozliwosc zbudowania normalnej relacyjnej bazy danych, jak mnie uczono cale zycie..

Ogolnie powiem tak, ciezko mi powiedziec jak bedzie z tym ruchem na stronie, ale nie chcialbym miec pozniej problemow. Dlatego fajnie gdyby strona byla dosc elastyczna. Gdzie przeniesienie forntentu strony nie byloby problemem. Czy przeniesienie danych razem z baza.

0

Relacje w GAE robisz jako referencje w modelu, https://developers.google.com/appengine/docs/python/datastore/typesandpropertyclasses#ReferenceProperty
Bazą danych zarządzasz obiektowo, nie musisz pisać zapytań. Można pisać jakieś proste zapytania w gql ( https://developers.google.com/appengine/docs/python/datastore/gqlreference ), ale to nie daje aż takich możliwości jak SQL, lepiej trzymać się metod twojego modelu.

0

Przy odpowiednio dużych rozmiarach bazy i/ lub liczbie zapytań, relacje (czyli np JOINy) zabijają wydajność i wywala się najbardziej zasobożerne relacje.
Z drugiej strony Google udostępnia Google Cloud SQL i te części serwisu, które wybitnie potrzebują relacji możesz zrobić na tym SQLu. W innych chmurach jest raczej podobnie.

Chmury to nie tylko Google zresztą. Masz Amazon EC2, Jelastic, OpenShift, etc Windows na Amazonie jest jakieś 3/4 droższy od Linuksa, na Jelastic i OpenShifcie Windowsa nie ma. Jest jeszcze Microsoftowy Azure, ale tam np okres testowy jest krótki w porównaniu do Google czy Amazona.

Oczywiście, jak już też wspominałem, możesz olać chmury i kupić VPSa.

0

tak à propos samej bazy jeszcze. W ostatecznosci chyba nie ma problemu aby taka baze utworzyc na zupelnie innym serwerze (dedykowanym czy VPS) i po prostu wystawic serwisy WCF. Na GAE postawiony bylby tylko Frontent ktory (napisany w ASP.NET czy JSF2) konsumowalby po prostu te uslugi.

Jest to dobre rozwiazanie? Przede wszystkim na bezpieczenstwie i performance mi zalerzy..


EDIT:
I pozostaje pytanie - czy znacie strony, które nie są tymczasowymi projektami, blogami, czy stronami "eksperymentalnymi", które są hostowane w takich chmurach? Strony, które nie są związne z google?

0

Nie wiem, czy to się liczy jako niezwiązane z MS, ale np. codeguru.pl jest hostowane na Azure.

Główną zaletą technologii "chmurowych" jest skalowalność i odporność, znaczy np. zapewnienie wysokiej dostępności (w rodzaju 99,95%).

0

no właśnie stąd moje pytanie. Skoro technologie chmurowe są tak dobre, to dlaczego nie są tak popularne wśród tych bardziej popularnych serwisów?

0

Bo one zostały już dawno napisane za kupę kasy i nikt nie chce ładować drugi raz kasy w rozwój tego samego serwisu specjalnie pod chmurę? Co do nowszych serwisów... są różne decyzje różnych zarządów. Tutaj możemy tylko spekulować co mieli na myśli nie wybierając chmury. Lepiej ich spytać. Może mieli kaprys taki jak Ty - żeby być niezależnym od usługodawcy.

0

http://webhosting.pl/Nowy.cennik.Google.App.Engine.Deweloperzy.sa.zdesperowani.kogo.bedzie.na.to.stac

Wiem, że to troche stary artykuł. Ale pokazuje, że google w każdej chwili, może zmienić sobie ceny jak im się podoba... A skoro przeniesienie strony z GAE jest tak utrudnione, to nie jest to do końca komfortowe rozwiązanie.

0

No ten vendor lock-in w GAE to generalnie lipa. Chociaż w sumie powinny być jakieś tam wrappery, które dostarczają standardowego API na bazie API specyficznego dla GAE. Ale jak się tak boisz, to zobacz w takim razie na coś bardziej standardowego, np Jelastic, OpenShift czy CloudBees (to z tego linku co podałem z hostingami dla Javy, ale nie tylko Javy).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1