Kto kupuje te wszystkie mieszkania?

12

Piszecie tu o inwestowaniu itp. ale jest też czysto ludzka strona.

Wynajmuję mieszkania tak circa 15 lat. Z różnych powodów życiowych nie mogłem inaczej. Przepuściłem na to spokojnie ponad 200 tys. Gdybym mógł inaczej, teraz miałbym swoje mieszkanie w gdzieś 60% spłacone, a tak - po tylu latach nie mam nic. W każdym z miejsc, gdzie mieszkałem, a zaliczyłem kilka, były inne zasady właścicieli, do różnych rzeczy musiałem się przyzwyczajać, bo to nie moje - trzeba się słuchać. Raz wyleciałem z miesięcznym wyprzedzeniem, bo właściciel chciał udostępnić rodzinie. W każdym miejscu muszę mieć wkalkulowane i trzymać w głowie, że właściciel może mi podziękować z dowolnego powodu i nagle będę musiał szukać czegoś nowego.

Nigdzie nie mogę się urządzić po swojemu, bo zwykle właściciele traktują takie mieszkania jak przechowalnie swoich gratów na przyszłość (o które dodatkowo trzeba dbać). W jednym miejscu miałem od wprowadzenia się problem z pralką, ale właściciel uwziął się, że nie wymieni, naprawić się nie dało. Po prostu gość uznał, że ja kupię za swoje, mu wymienię i zostawię, bo za mojej "kadencji" ostatecznie padła. W innym miejscu miałem łazienkę do generalnego remontu, ale właściciel nie chciał pakować kasy. Normalnie na swoim bym się za to zabrał, ale tu? Nauczyłem się żyć z pleśnią tu i ówdzie, ew. troszeczkę podrabiając, co mogłem tanim kosztem. Zawsze dbałem o mieszkanie, gdziekolwiek się nie znalazłem, ale czasami przychodzi chwila, że trzeba zrobić coś poważniejszego - trudno żebym komuś inwestował w mieszkanie.

No i da się tak żyć, ale zwyczajnie jest to dołujące, nigdy i nigdzie nie czuję się jak u siebie, co najwyżej mogę powiedzieć, że przyzwyczajam się do sytuacji, na ile to możliwe. Do tego realnie teraz rata kredytu wychodzi w dużym mieście tyle, co i miesiąc najmu.

Wyobraźcie sobie sytuację, że masz rodzinę, dzieciaka, a właściciel ci mówi, że masz 30 dni, aby się zawijać. Albo robisz się stary, lat 60, a właściciel cię wygania, bo się boi dziadkowi wynajmować, żeby czegoś nie zdemolował. Trzeba myśleć też trochę o przyszłości, starości...

Gdybym miał wybór i mógł wybrać kredyt te 15 lat do tyłu - brałbym bez wahania. I mam spory żal do siebie, że wyszło jak wyszło. Nie wiem, może jestem z jakiegoś starego pokolenia, ale dla mnie dom, to był dom, azyl bezpieczeństwa, miejsce tylko moje, do którego zawsze mogę wrócić i czuć się swobodnie. Może czasy się zmieniły i młodszym nie wadzi, że dziś mieszkają w jednym miejscu, a za miesiąc skoczą gdzie indziej, ale ja jednak potrzebuję gdzieś zapuścić korzenie, nie być zależnym od właścicieli i tyle.

Myślę, że to bardzo indywidualna kwestia zależna od tego kto czego w życiu potrzebuje. Wiele ludzi jednak mimo wszystko dąży do tego, by coś kupić, zakredytować się i jakoś powoli to spłacać, stąd jednak stale ktoś kupuje. Pewnie będzie to tak długo, jak długo kredyty pozwolą to sfinansowywać. Różnie może być, jeśli kiedyś ceny wylecą poza zdolności kredytowe przeciętnych Kowalskich, to pozostanie już tylko albo liczyć na spadki w rodzinie albo się wiecznie tułać.

1

Ja mysle, ze to jest kwestia mentalnosci. Dopiero niedawno wyzwolilismy sie spod komuszej okupacji, za ktorej mieszkanie bylo dobrem luksusowym i ludzie czekali na nie z ksiazeczkami przez kilkadziesiat lat. Mobilnosc zawodowa Polakow od 45 do 89 prawie nie istniala, tzn ludzie najczesciej rodzili sie, dorastali, pracowali i umierali w jednym miescie. Mieszkalem w kilku krajach europy zachodniej i tam ludzie sa przyzwyczajeni do przenoszenia sie w inne miejsce za praca. Np dla Niemcow to calkowicie naturalne. W Polsce to jest cos stosunkowo nowego i typowego dla kilku/kilkunastu branzy. Jesli ktos sie rzadko przenosi, to zamiast wynajmowac woli kupic.

0

Niemcy to słaby przykład. Tam ceny najmu są częśto regulowane przez rząd. Tendencja na całym świecie jest taka aby kupić, a nie wynajmować.

1

Ceny najmu w Niemczech nie są uregulowane i mocno rosną. Jedynie Berlin żałośnie próbuje wzrosty zatrzymać i wyprowadził zdaje się od lata zakaz podnoszenia cen.

W Niemczech system majmu działał dobrze gdy były lepsze opcje inwestycje i ludzie nie ładowali nadwyżek pieniędzy w nieruchomości. Poza tym wcześniej rząd był nawiększym inwestorem i właścicielem w budowlane. Masowe rządowe inwestycje utrzymały ceny w ryzach. Poza tym jeśli najwiekszym właścicielem było państwo to mogło sobie pozwolić podnosić ceny umiarkowanie. Niestety większość zasobów mieszkaniowych sprzedano inwestorom i teraz ceny rosną. Przez politykę Niemiec poprzednich dekad, Niemcy mieli niszę ceny najmu niż Włosi, Anglicy czy Francuzi. Teraz różnice się szybko zmniejszają i Monachium jest obok Sydney czy Vancouver na liście miast z najwyższymi cenami mieszkać w stosunku do zarobków.

Jeszcze dodam że w Niemczech dużo mieszkań jest w rękach tych firm inwestycyjnych które przejęły je od państwa, ale przez to nie ma problemu ze właściciel eksmituje, bo cały model polega na ciągłym najmie.

0
  1. Nie wliczaj cen nieruchomości do inflacji.
  2. Drukuj pieniądze jakby nie było jutra.
  3. Dziw się, że ceny nieruchomości lecą do góry....

IMO nr 1. to piękny hoax.

0

Kto kupuje? Polecam przeczytać raporty zamiast zgadywać.
Przykładowo:
title

2

Wszyscy tak płaczą, że mało w Polsce mieszkań na wynajem, no to będzie więcej

0

ciągle się budują to nie ma co się dziwić.

2

Złotówka jest walutą notowaną na światowych rynkach od końca lat 90 ubiegłego wieku. Do 2003 roku instytucja kredytu hipotecznego w Polsce właściwie nie istniała (powodem były stopy procentowe), a mieszkania, grunt czy domy kupowano za gotówkę. Po wejściu do Unii popularne stały się kredyty w walucie obcej. Frank szwajcarski nie został wybrany przez przypadek. SNB był łatwy celem dla róznych instytucji finansowych.

Przed kryzysem koncerny (takie jak Volskwagen) dostawały korzystne finansowanie na inwestycje np. od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Kredyty hipoteczne były dostępne dla najlepiej zarabiających i ludzi pracuących za granicą. Developerzy urządzali licytację podczas sprzedaży mieszkań. Po 2008 rozpoczął się dodruk pieniądza, a paradygmaty systemu finansowego uległy zmianie. Od 2010 z roku na rok mamy dynamiczny wzrost wynagrodzeń. Hipoteka na kredyt staje się coraz bardziej dostępna dla przeciętnego zjadacza.

Kto jest głównym nabywcą? W obszarze nieruchomości komercyjnych są to głównie korporacje które kupują całe piętra czy budynki. Wielu developerów ma dostęp do finansowania w formie leasingu. Usługa jest często świadczona poza systemem bankowym przez rozmaite fundusze private equity.

Co do zakupów mieszkań z dolnej i średniej półki to spory udział mają ludzie w wieku 30-40 lat którym zmieniła się sytuacja życiowa. Ulicy brakuje wiedzy o rynkach finansowych, a mitomanów wierzących w ciągły wzrost cen nieruchomości jest sporo więc lokują oszczędności w mieszkania na wynajem. W pewnych okolicznościach zakup mieszkania może być równiez tarczą podatkową dla prowadzących działalność.

Na koniec kilka ciekawostek:

  • rok w rok krajowy sektor bankowy generuje jakieś naście miliardów złotych dla swoich właścicieli
  • w Polsce dotychczas nie ma kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem (co jest standardem np. w USA), no może jest jedna oferta pewnego banku ale nie czytałem umowy inwestycyjnej
  • największymi właścicielami ziemskimi w Polsce jest skarb państwa i kościół rzymsko-katolicki
1

Liczę, ze do czasu kiedy bede chcial kupic dom lub mieszkanie, cala ta bańka pęknie i ceny nieruchonosci spadna. Pamietam, ze byl taki film, bodajze '''Big Short''', opowiadajacy o takim krachu w USA. Co prawda tam wyniklo to z bardzo latwo dawanych kredytow hipotecznych, ktorych pozniej pozyczkobiorcy nie byli w stanie splacic, ale efekt koncowy byl ten sam.

1
Belka napisał(a):

Co prawda tam wyniklo to z bardzo latwo dawanych kredytow hipotecznych, ktorych pozniej pozyczkobiorcy nie byli w stanie splacic, ale efekt koncowy byl ten sam.

A u nas nie będzie podobnie? Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem pobrane na 20+ lat, zdolność kredytowa wykorzystana do oporu... co może pójść źle? :P

1
Belka napisał(a):

Liczę, ze do czasu kiedy bede chcial kupic dom lub mieszkanie, cala ta bańka pęknie i ceny nieruchonosci spadna.

Byli w dziwienie, kiedy w Śródmieściu mieszkania sprzedawały się po 4 tys. zł/m2.
Po 6 tys. to była bańka spekulacyjna.
10 tys. to wariactwo bo Frank.
15 tys i kto ro kupi?
Teraz mają już dorosłe dzieci, wnuki. W Śródmieściu prawie nory z które ostatnio widziały remont w czasach towarzysza Gomółki są wyceniane ponad 20 tys. za m2.

Życie to nie film.

1
Belka napisał(a):

Liczę, ze do czasu kiedy bede chcial kupic dom lub mieszkanie, cala ta bańka pęknie i ceny nieruchonosci spadna.

Zakładasz, że jest bańka. Dlaczego? Jak już pisałem, realne ceny nieruchomości się nie zmieniają. Czy można mówić w takiej sytuacji o bańce?

superdurszlak napisał(a):

A u nas nie będzie podobnie? Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem pobrane na 20+ lat, zdolność kredytowa wykorzystana do oporu... co może pójść źle? :P

  1. W Polsce nie można tak łatwo dostać kredytu hipotecznego, jak w USA przed 2008.
  2. Dopóki stopy procentowe się nie zmienią, to zmienne oprocentowanie nie jest problemem. Niby stopy powinny być podnoszone, gdy rośnie inflacja, ale jak w praktyce widać, to nikt nie jest tym zainteresowany.
  3. Jakie kredyty? Ponad połowa mieszkań jest kupowana za gotówkę.
1

Dzisiejszy artykuł z gazeta.pl http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25525364,ceny-mieszkan-koszt-wynajmu-srednio-o-200-zl-wyzszy-niz-rata.html#s=BoxOpImg1
Czyli ciągle jak cię stać taniej kupić. Weźmy tą najmniejszą różnicę między ratą a wynajmem czyli 200 zł. Rocznie 2400, przez 10 lat 24 tyś. Badania w tym artykule dotyczą mieszkań 40m, a jak już ma się rodzinnę, to o wiele za mało. Dla mieszkań większych pewnie ta różnicą jeszcze rośnie.

0

Tylko zapomnieli dodać, że obliczenia dotyczą **obecnych **stóp procentowych. Kredyt nie spłaca się w ciągu roku tylko 30 lat.
10 lat temu niektórzy myśleli że frank też będzie taniał w nieskończoność.
title

1

@ralf: a jaki wpływ mają stopy tutaj? Jeśli wzrosną, to wzrosną też raty kredytów, więc i odstępne. No chyba, że mieszkania kupione za gotówkę będą tak znaczącą częścią rynku, że będą stabilizowały ceny, bo ich właściciele nie wykorzystają okazji do podniesienia odstępnego. Można tak zakładać?

1

To, co dostrzegam, to traktowanie inwestycji w mieszkanie / dom jako konieczność, jak tego nie robisz jesteś frajer. Powiem ze swojej perspektywy: gdybym miał kredyt bałbym się zmienić pracę / przekwalifikować. Na moją głowę nie jest doglądanie, remontowanie, szukanie odpowiednich mebli, ogarnianie kredytu, itd. Czasowo szukanie mieszkania do wynajęcia, to zawsze było dla mnie max 2 dni, potem podpisanie umowy i się wprowadzamy. Jeśli jest dla Ciebie istotny czas, a nie lubujesz się w tym całym doglądaniu, to najem jest dobrym wyjściem.

Nie róbmy jednak z tego jakieś bożka. Widzę natomiast mechanizm psychologiczny: każdy dokonuje zakupu mieszkania / domu za kilkaset tysięcy złotych i potrzebuje zracjonalizować sobie ten wybór przez wywyższenie się nad każdym, który wybrał inaczej. To tak, jakby jakiś ziomek kupił akcje CD Projektu 15 lat temu i teraz mówił, że hahaha kto ma taką stopę zwrotu z inwestycji, każdy powinien to zrobić, kto tego nie zrobił ten frajer, itd., itd.

0

Masz całkowita rację. Rynek nieruchomości jest już zdecydowanie przereklamowany. Jeżeli na każdym kroku każdy mówi kup mieszkanie bo to doskonała lokata kapitału to możecie być pewni że zaraz pęknie banka spekulacyjna.

1

Chyba znalazłem odpowiedź na pytanie tego wątku :D

screenshot-20200116173648.png
źródło

A tak serio, to rozumiem ból tego tematu, bo sam szukam w Warszawie mieszkania już od jakichś 3 miesięcy. :( Wszystko w zasięgu moich kryteriów rozchodzi się jak świeże bułeczki, a ceny są serio z kosmosu...

0

Mieszkania kupują bogaci ludzie, raczej nie programiści tylko przedsiębiorcy, właściciele firm, którzy dochody mają 30-100k miesiąc.

1

Jak ma płacić > 10k zł za m2 to bardziej opłaca mi się odłożyć kasę, kupić działkę w rozsądnej lokalizacji, postawić dom systemem gospodarczym i dojeżdżać.

1

Nie opłaca się kupować działki i stawiać samemu domu -> więcej problemów, musisz zbudować, konserwować dach i inne pierdoły a tak to zrobi to wszystko za Ciebie doświadczony developer. Oprócz tego większy dom to marnotractwo przestrzeni -> zwykle ludzie którzy mają wielkie domy trzymają wiele niepotrzebnych rzeczy, wiele metrów kwadratowych mają poza kontrolą i nieposprzątanych. Samo sprzątanie też zajmuje więcej czasu a co za tym idzie, więcej życia. Poza tym często gdzieś na dalszych terenach nie ma pracy, ludzie muszą dojeżdżać do miast. Zostawienie takiego domu dzieciom? - często te domy nie zyskują na wartości tak jak mieszkania w największych miastach jak i dzieci też wolą pracować i mieszkać w miastach a nie na wsi. Oprócz tego mało które dziecko zostaje w domu - większość wyjeżdża na studia do większych miast.

4

Policzylem sobie na chłopski rozum to, co napisał @somekind, że w 2007 było dużo gorzej i zauważyłem jeszcze jedną ciekawą prawidłowość.

Disclaimer dla niewtajemniczonych. W 2007 średnia cena za metr kwadratowy była najwyższa, natomiast w 2013 najniższa.

Średnia pensja w III kwartale 2007 r.: 2 703 PLN
Średnia pensja w II kwartale 2013 r.: 3 613 PLN
Średnia pensja w III kwartale 2019 r.: 4 932 PLN

Średnia cena za m2 w Warszawie we wrześniu 2007 r.: 9 810 PLN
Średnia cena za m2 w Warszawie w lipcu 2013 r.: 8 125 PLN
Średnia cena za m2 w Warszawie w grudniu 2019 r.: 11 076 PLN

Średnia ilość pensji potrzebna do zakupu 50m2 mieszkania w 2007 r.: 181.465039
Średnia ilość pensji potrzebna do zakupu 50m2 mieszkania w 2013 r.: 112.441185
Średnia ilość pensji potrzebna do zakupu 50m2 mieszkania w 2019 r.: 112.287105

Wychodzi na to, że w 2007 było faktycznie dwa razy gorzej, ale co ciekawe, obecnie mamy sytuację jak w 2013 roku, kiedy to ceny były najniższe w dekadzie. Czyli mieszkania w Warszawie zawsze były horrendalnie drogie, a teraz wcale (chyba) nie jest taki zły moment na zakup, bo nie zapowiada się, żeby miały one spaść.

Gdybym miał strzelać, to jeszcze wzrosną, a jak już miałby spaść, to do obecnego poziomu. Chyba, że jest jakiś błąd w moim rozumowaniu, to proszę o wskazanie.

Źródła:
https://wynagrodzenia.pl/gus/dane-kwartalne
https://www.morizon.pl/ceny/warszawa/
https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/raport_2002_2009.pdf

4

To wszystko co napisałeś wyżej w jednym obrazku:

title

3

Dlatego właśnie tyle osób czeka, aż bańka pęknie - bo dzielenie jest dla nich zbyt trudnym działaniem. :)

0
somekind napisał(a):

Dlatego właśnie tyle osób czeka, aż bańka pęknie - bo dzielenie jest dla nich zbyt trudnym działaniem. :)

Też przez moment łudziłem się, że mamy bańką spekulacyjną, która zaraz pęknie, ale niestety dane temu zaprzeczają. :( Ponad 70 procent transakcji na rynku mieszkaniowym jest za gotówę. No, a jak wiadomo kredyty = główny składnik bańki. Sam rynek też w zasadzie nie wygląda na jakiś zbyt specjalnie "rozgrzany". W sumie wartości obrotów na rynku nieruchomości w ostatnich kwartałach nawet troszeczkę spadają. No, a w czasie bańki spekulacyjnej obroty powinny dynamicznie rosnąc, a nie spadać. Także ogólnie niewiele się dzieje poza tym, że ceny rosną mega szybko. Co jest z kolei plusem dla szczęściarzy z mieszkaniami w Warszawie, bo mogą leżeć i patrzeć, jak prawdopodobnie najważniejsza część ich osobistego majątku zyskuje na wartości.
A ja... cóż.. lecę dalej polować. :D

2

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25617453,kupila-mieszkanie-na-wilanowie-zostala-z-plesnia-i-grzybem.html
Anna kupuje z partnerem mieszkanie w Miasteczku Wilanów. Kredyt na 50 lat.

Po spłaceniu kredytu ona będzie mieć co najmniej 68 lat (niepełnoletnia nie dostałaby kredytu), realnie jakieś 75+ lat, partner średnio 3-5 lat więcej.
Obecny trend późnego zakładania rodziny plasuje ją bliżej 30-ski, do tegi kwota do spłaty bliska 2 mln zł też wskazuje na ludzi raczej nie 18 lat + pierwsza miłość + pierwsze zarobki w spożywczaku.

Daj im Boże zdrowia żeby dożyli pierwszego roku na spłaconym mieszkaniu,

Ale czego się nie robi żeby mieszkać w "Miasteczku Wilanów".

Wyjaśnienie dla nie-warszawskich. Miasteczko Wilanów jest powszechnie zwane Lemingradem.

0

Pracuję z jedną firmą ze stanów. Tam jest często tak, że do emerytury ktoś płaci za kredyt hipoteczny. Przez chwilę cieszy się "własnością". Wysokość świadczeń jest jaka jest. Ludzie chorują. Potrzeba pieniędzy więc dom lub mieszkanie sprzedają funduszowi który nie daje "właścicielowi" od razu całej należności tylko spłata jest rozłożona na kilkadziesiąt rat. Niektórym na stare lata zostaje kamper, przyczepa albo wynajem czegoś w odpowiedniej dzielnicy aby finanse się spinały.

Mnie zastanawia kilka kwestii:

  1. W wielu korporacjach realizują politykę utrzymywania średniej wieku na niskim poziomie. W mojej poprzedniej firmie można było policzyć na palcach jednej ręki ludzi którzy mieli 4o+. Ciekaw jestem jak długo statystyczny pracownik (nie mówię tu tylko o naszej branży) będzie w stanie zarabiać tyle aby płacić raty tego kredytu?

  2. Ciekaw jestem jak długo utrzymają się warunki na rynku w kilku branżach aby zapewnić możliwość płacenia takich pieniędzy za ratę kredytu nieruchomości?

Intuicja podpowiada mi, że wielu tych kredytów nie da się spłacić.

3

"Nie opłaca się kupować działki i stawiać samemu domu" -> Niekiedy warto ale nie opłaca się. Czasami opłaca się, ale nie warto. Dlatego nie generalizuj. W bloku mieszkałem za dzieciaka. Później przeprowadziliśmy się na wieś. Na studia wróciłem do miasta. Minęła mi dekada z dużym kawałkiem. Po drodze kupiłem mieszkanie na tej samej dzielnicy.

*) Jak ktoś zaczyna przygodę, a z czasem pozna swoją drugą połówkę to mieszkanie jest łatwiejsze do ogarnięcia. Odchodzą kwestie dojazdu. Samochód przyda się, ale nie jest konieczny. Wchodzisz i wychodzisz na miasto kiedy chcesz. Zaprosisz znajomych. Kwestie techniczne ogarnie administracja albo zawołasz majstra. Opłaty są stałe i raczej nie rozwalą budżetu. Z wiekiem zmieniają się potrzeby. Kiedy na świat przyjdzie potomstwo, trzeba zaopiekować rodzicami/teściami to te 50 - 60 m2 przestaje wystarczać. Kupno większego mieszkania z rynku pierwotnego to nie jest opcja przy obecnych cenach. Zaczynasz się rozglądać za działką, z domem, bez domu, szeregowcem.

*) Nigdy nie wiesz kto będzie Twoim sąsiadem. Wiele mieszkań jest przeznaczona na wynajem. Zdarzają się też przypadki jak w moim bloku gdzie nieruchomość kupił inwestor który burzył w centrum miasta kamienicę i musiał zapewnić ludziom lokal zastępczy.

*) Nigdy nie wiesz kto zasiądzie we wspólnocie mieszkaniowej. Ileś lat temu obok mnie wybudowali osiedle. Połowa mieszkań jest przeznaczona na wynajem, a właścicielem ich jest jakaś spółka. Panowie przepychają wiele niekorzystnych uchwał na zebraniu wspólnoty.

*) Osiedla nie są odporne na upływ czasu. Zmienia się publika. Jedni uciekają z bloków, drudzy kupują na wynajem. U mnie uznanie wielu wniosków np. o zwiększenie funduszu remontowego aby można prowadzić sprawnie remonty, wymianę bramy garażowej czy leciwych wind naprawianych po 100x jest bardzo trudne. Na osiedlu większość to emeryci albo wynajmujący i pojawia się argument, że zus nie da więcej co kończy dyskusje.

*) Na razie ludziom żyje się dobrze. Społeczeństwo starzeje się. Ludzie wyjeżdżają za granicę. Obecnie jest nas około 4o mln, a liczba ta spada sukcesywnie. Obojętnie jakie programy społeczne wprowadzimy i ilu ludzi z zagranicy zachęcimy do przybycia to prognozy są jakie są. Kredyt bierzesz powiedzmy minumum na dekadę, a często kilka dekad. Warto zainteresować się cyferkami i pomyśleć o pewnych scenariuszach.

Co do dewelopra. Pracowałem w firmie która miała biuro obok dewelopera. Duży ładny openspace. Pełno prawników, księgowych, marketingowców, kilka osób z uprawnieniami budowlanymi do prowadzenia nadzoru. Deweloper pozyskuje interesujące grunty, łączy je i przekształca, prowadzi lobbing w urzędach miejskich aby szybko i sprawnie ogarnąć biurokrację, tworzy koncepcję inwestycji, organizuje finansowanie dla tematu, zapewnia reklamę, prowadzi sprzedaż. Realizację powierza się przeważnie generalnemu wykonawcy który ma za zadanie prowadzenie budowy.

Bloki w obecnych czasach buduje się z gotowych prefabrykatów. Co do jakości materiałów to bywa różnie. Natomiast w obecnych warunkach głównym kosztem jest siła robocza więc sięga się po najtańsze materiały spełniające odpowiednie normy. Na materiale robi się marżę.

1
BraVolt napisał(a):

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25617453,kupila-mieszkanie-na-wilanowie-zostala-z-plesnia-i-grzybem.html
Anna kupuje z partnerem mieszkanie w Miasteczku Wilanów. Kredyt na 50 lat.

Ta historia jest bardzo dziwna. Nie rozumiem, czemu ta babka pisze do gazety, zamiast iść do sądu. Niby mieszkanie w Miasteczku Wilanów wiele wyjaśnia, ale aż tak?
Zresztą ja na jej miejscu zatrudniłbym swoją ekipę i wyremontował za swoje, bo jednak życie w ludzkich warunkach jest dla mnie większym priorytetem niż "kto ma rację", a potem pozwał developera o zwrot kosztów.

Po spłaceniu kredytu ona będzie mieć co najmniej 68 lat (niepełnoletnia nie dostałaby kredytu)

No chyba, że spłaci wcześniej. Co w ogólności miałoby dużo sensu, bo przy tak dużym kredycie całkowita kwota spłaty jest 3 razy większa od kwoty pożyczonej.
I chyba w jej przypadku także to ma sens, nawet biorąc pod uwagę fakt, że to mieszkanie jest warte znacznie mniej niż powinno być.

mealtdown napisał(a):
  1. W wielu korporacjach realizują politykę utrzymywania średniej wieku na niskim poziomie. W mojej poprzedniej firmie można było policzyć na palcach jednej ręki ludzi którzy mieli 4o+. Ciekaw jestem jak długo statystyczny pracownik (nie mówię tu tylko o naszej branży) będzie w stanie zarabiać tyle aby płacić raty tego kredytu?

Statystycznie pensje idą do góry, a raty nie.

  1. Ciekaw jestem jak długo utrzymają się warunki na rynku w kilku branżach aby zapewnić możliwość płacenia takich pieniędzy za ratę kredytu nieruchomości?

W jakich kilku branżach? Bo mieszkania na kredyt kupują ludzie ze wszystkich branż.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1