Stary laptop i Ubuntu.

0

Mam starego laptop HP 6910p, który posiada Core2Duo 2.4GHz oraz 4GB RAM. Chciałbym zainstalować Ubuntu 18.04 LTS, ale nie wiem jak będzie to działało (laptop nie ma dysku i nie mam jak przetestować). Chcę zbudować na tym Linuxie system dla STM32MP1 Link oraz spróbować coś programować.

Kupić do tego laptopa dysk czy jakiegoś innego laptopa ? Samo programowanie STM32MP1 zapewne wystarczy mocy, ale zbudowanie systemu trochę czasu zajmuje.

0

IMO regularne Ubuntu może być nieco zbyt dużym wyzwaniem dla tego rodzaju sprzętu - Xubuntu / Lubuntu powinno się sprawdzić lepiej.

3

Jedną z moich maszynek jest ThinkPad X200 - ma to 4GB RAM i jakiegos C2D@2,4. Do tego dysk 120GB SSD. Ten dysk jest bardzo ważny, bo nic tak nie odmładza starego kompa, jak wymiana dysku na SSD. Żaden RAM czy lepszy procek nie da takiego kopa.

I powiem Ci, że komp daje radę. Wiadomo, że Android Studio na tym nie postawisz, ale z multimediami sobie radzi OK. Mam go podpiętego w sypialni do rzutnika jako kompa do puszczania filmów, do tego czasem jak mam potrzebę, a nie chce mi się iść po nic innego, to w necie posiedzę. Najnowszy FF chodzi całkowicie OK, filmy z YT odtwarza bez zacięć.

A co do systemu - odradzałbym Ubuntu. Mint jest lepszym wyborem i (w mojej ocenie) chodzi szybciej, niż Ubuntu. Minta mam w wersji 19.2 MATE.

1

Zgadzam się że Mint MATE albo Ubuntu MATE będzie lepszym rozwiązaniem.

Xubuntu itp. to trochę przesada w dół, tj. aż tak słaby ten lapek raczej nie jest…

0

Na stronie ST pisze:

A Linux PC with Ubuntu 16.04 or Ubuntu 18.04 is the recommended setup. Other Ubuntu revisions should also be supported, please refer to Yocto Manual[1] .
ST solutions are tested and validated on a Linux PC running Ubuntu 16.04 LTS and Ubuntu 18.04 LTS.

Gdy wchodzę na Yocto Manual[1] to jest jeszcze kilka dystrybucji:
Ubuntu 14.10
Ubuntu 15.04
Ubuntu 15.10
Ubuntu 16.04 (LTS)
Fedora release 22
Fedora release 23
Fedora release 24
CentOS release 7.x
Debian GNU/Linux 8.x (Jessie)
Debian GNU/Linux 9.x (Stretch)
openSUSE 13.2
openSUSE 42.1

0

Zasadniczo, w 99% przypadków, jak masz gdzieś napisane, że coś wymaga Ubuntu albo że na nim będzie działać, to na Mint także pójdzie bezstresowo.

0

Pobierz obraz dystrybucji, zrób bootowalnego pendrive (np. przy pomocy unetbootin lub balena etcher), zbootuj go i zobacz jak działa.
Osobiście polecam jakąś dystrybucje z XFCE lub I3, ale nie dla tego że będzie lepiej działać, tylko dlatego że wygodnie mi się z nich korzysta.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1